Wpisz proszę szukaną frazę
Budynek biurowo-laboratoryjny Instytutu Matki i Dziecka oraz pawilon nr 10 Szpitala Wolskiego poddane zostaną termomodernizacji. Oznacza to, że już wkrótce pacjenci oraz pracownicy obu placówek będą leczyć się i pracować w lepszych warunkach. Inwestycje te, decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymają ponad 6,2 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020. Dzisiaj umowy w tej sprawie podpisali członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.
Każda złotówka z funduszy europejskich trafia ostatecznie do mieszkańców. Projekty dotyczące termomodernizacji i rozbudowy szpitali służą zarówno ochronie środowiska, jak i polepszaniu warunków leczenia pacjentów i pracy całego personelu. Pandemia COVID-19 pokazała nam jak duże braki są w służbie zdrowia. Dotyczy to sprzętu medycznego oraz infrastruktury – podkreślała Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.
Rolą samorządu jest wspieranie szpitali. Cieszymy się, że możemy środki z Unii Europejskiej przekazywać na programy związane z ochroną środowiska. Projekty te obniżają koszty związane z utrzymaniem palcówek, a budynki dostają drugie życie. Stają się estetyczne, bardziej funkcjonalne i ciepłe, co ma wpływ na przebieg hospitalizacji – podkreślała Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.
Fundusze europejskie pomogą przeprowadzić remont w budynku C Instytutu. Zakres prac obejmie m.in. ocieplenie ściany zewnętrznej w piwnicy oraz ściany zewnętrznej przy gruncie wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej. Podłoga w piwnicy również zostanie ocieplona. Budynek zostanie rozbudowany o dodatkową ścianę zewnętrzną i dzięki temu pojawią się dodatkowe pomieszczenia. Kolejne prace to modernizacja instalacji centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników i montażem zaworów termostatycznych. System wentylacji w budynku również się zmieni – będzie możliwość odzyskiwania ciepła. Dodatkowo wnioskodawca wymieni oświetlenie na energooszczędne typu LED oraz zadba o instalację odgromową.
Projekt ma charakter ekologiczny. Po jego zakończeniu nastąpi zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, więc poprawi się jakość powietrza w okolicy. Zmniejszą się również koszty związane z ogrzewaniem i utrzymaniem budynku, co wpłynie na budżet placówki. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na inne cele. Efektem inwestycji będzie także lepszy komfort pracy, zmieni się estetyka budynku.
Tytuł projektu: Poprawa efektywności energetycznej budynku Instytutu Matki i Dziecka–termomodernizacja budynku C
Beneficjent: Instytut Matki i Dziecka
Całkowita wartość projektu: 4 705 764,81 zł
Kwota dofinansowania: 2 275 132,70 zł
Działanie: 4.2 Efektywność energetyczna
Już niedługo Oddział Dzienny Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Oddział Rehabilitacji Neurologicznej w Szpitalu Wolskim zostanie zlokalizowany w wyremontowanym pawilonie. Dzięki środkom europejskim uda się przeprowadzić termomodernizację budynku. Zaplanowane działania to ocieplenie i remont dachu, ocieplenie ścian zewnętrznych, ścian i podłóg w piwnicy, a także wymiana starych okien i drzwi zewnętrznych.
Wszystkie instalacje centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne oraz elektryczne zostaną wymienione. Wnioskodawca zamontuje baterie energooszczędne i wybuduje instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dodatkowo na dachu sąsiedniego pawilonu – nr 11 – zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Po zrealizowaniu inwestycji, w budżecie m.st. Warszawy pojawią się oszczędności. Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł będzie wykorzystywana na potrzeby własne szpitala, będzie w nim cieplej i bezpieczniej. Projekt jest również ekologiczny, ponieważ ograniczy emisję zanieczyszczeń powietrza oraz emisję gazów cieplarnianych. Efekty realizacji projektu odczują pracownicy Szpitala Wolskiego, którym w znaczący sposób poprawią się warunki pracy, a także przyszli pacjenci Oddziału Dziennego Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej.
Tytuł projektu: Termomodernizacja pawilonu nr 10 Szpitala Wolskiego SPZOZ w Warszawie wraz z montażem odnawialnych źródeł energii
Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
Całkowita wartość projektu: 7 026 903,09 zł
Kwota dofinansowania: 3 999 999,99 zł
Działanie: 4.2 Efektywność energetyczna