[ic_wcag]

Aktualności

UE wspiera odnowę zabytkowego Ratusza w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu szykuje jeszcze ciekawszą ofertę kulturalno-edukacyjną dla mieszkańców i turystów. Wszystko dzięki ponad 817 tys. zł wsparcia z  UE na odnowę zabytkowego XIX-wiecznego Ratusza. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz Jan Rzeszotarski dyrektor muzeum.

Unia Europejska wspiera ochronę dziedzictwa kulturowego na Mazowszu. Dzięki temu zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do wiedzy o historii, warunkach społecznych, gospodarczych i zwyczajach poprzednich pokoleń. I tak będzie w przypadku zabytkowego budynku Ratusza w Sierpcu, który dzięki funduszom europejskim zyska zupełnie nowy wymiar. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przeprowadzi kompleksową modernizację i adaptację obiektu na cele kulturalno-edukacyjne. Zaplanowane prace zakładają przywrócenie pierwotnego układu wnętrz XIX-wiecznej siedziby władz miejskich, a także odtworzenie pomieszczeń.

Miejsce to stanie się przestrzenią do organizacji wystaw, wykładów, spotkań, czy zajęć związanych z historią Mazowsza. W budynku powstanie sala edukacyjna wyposażona w  ekran multimedialny, monitory dotykowe, a także profesjonalne nagłośnienie. Obiekt zostanie także dostosowany do wymagań konserwatorskich stawianych w przypadku wypożyczania wystaw. Nowoczesna instalacja klimatyzacyjna pozwoli na zapewnienie stałej temperatury i wilgotności pomieszczeń, aby chronić cenne eksponaty. Odpowiednie oświetlenie ułatwi z kolei oglądanie prezentowanych dzieł. Wszystko to pozwoli na uatrakcyjnienie oferty dla mieszańców i turystów. Skorzystają z tego dorośli, seniorzy, a także młodzież szkolna. W odnowionych przestrzeniach ratusza  znajdzie się również miejsce na Punkt Informacji Kulturalnej Mazowsza, gdzie każdy zainteresowany otrzyma przydatne informacje.

 

Tytuł projektu: Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez modernizację i adaptację na cele kulturalno-edukacyjne zabytkowego budynku ratusza w Sierpcu

Beneficjent: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Całkowita wartość projektu: 3 953 826,63 zł

Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 817 991,14 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Michał Strzelczyk
  • Wytwarzający:
  • Michał Strzelczyk
  • Czas udostępnienia:
  • 2021-07-29
  • Czas wytworzenia:
  • 2021-07-29

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content