[ic_wcag]

Aktualności

Unia Europejska wspiera miejsca pamięci na Mazowszu – 79. Rocznica egzekucji więźniów Pawiaka

Dokładnie 28 maja minęła 79. Rocznica egzekucji 244 więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim koło Magdalenki. Z tej okazji Muzeum Niepodległości w Warszawie zorganizowało uroczystość upamiętniającą tą smutną kartę w dziejach historii Polski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która dzięki funduszom z Unii Europejskiej od lat wspiera odnowę historycznych miejsc w naszym regionie.

Blisko centrum Warszawy znajduje się Pawiak, czyli wybudowane w latach 1830-1836 dawne więzienie śledcze. Jego  nazwa pochodzi od nazwy ulicy Pawiej, gdzie zlokalizowana była brama wjazdowa. W trakcie II wojny światowej miejsce to stało się największym więzieniem politycznym w okupowanej Polsce, a obecnie swój oddział posiada tam Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przed budynkiem znajduje się natomiast  wyjątkowy pomnik –  odlane w brązie Drzewo Pawiackie, które było świadek cierpienia tysięcy osób.

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu regionalnego możliwe było wyremontowanie dziedzińca Muzeum Więzienia Pawiak. Przestrzeń została również dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, aby umożliwić poznawanie historii przez jak największe grono mieszkańców i turystów. Fundusze europejskie wspierają także inne obiekty Muzeum Niepodległości. Na Żoliborzu znajduje się pochodząca z XIX wieku Cytadela Warszawska zbudowana na rozkaz cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego. Było to miejsce więzienia dla tysięcy osób walczących o wolność, również w okresie II wojny światowej. Dzięki dofinansowaniu europejskiemu możliwe było przeprowadzenie rewitalizacji Pawilonu X i XI, Bramy Bielańskiej oraz zabytkowego dziedzińca.

Zapraszamy do poznawania historii Polski i Mazowsza szlakiem funduszy europejskich!

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-06-02
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-06-02

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content