[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie dla klimatu. Unia Europejska wspiera ochronę klimatu na Mazowszu: rozwój transportu kolejowego. Obok zdjęcie pociągu.

Unia Europejska wspiera ochronę klimatu na Mazowszu – rozwój transportu kolejowego!

Niskoemisyjny transport stanowi jeden z głównych filarów dbałości o klimat. Fundusze europejskie wspierają inicjatywy zachęcające do rezygnacji z samochodu na co dzień. Dzieje się tak dzięki zakupom elektrycznych autobusów, budowie parkingów Parkuj i Jedź, a także nowych tras rowerowych. Warto pamiętać, że jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu jest popularny transport szynowy. W ramach programu regionalnemu zakupiono 6 nowoczesnych  pociągów, zmodernizowano 39 pojazdów, a niebawem ruszą także nowe połączenia kolejowe. Na te działania przeznaczono ponad 260 mln zł. Zobacz, jak bardzo zmieniła się kolej dzięki funduszom europejskim!

Zakup i modernizacja taborów kolejowych

Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej Koleje Mazowieckie zyskały 6 nowych pociągów, które umożliwiają podróżnym dogodne połączenia na obszarze województwa mazowieckiego pomiędzy Warszawą, a Działdowem (pierwsza stacja węzłowa w Działdowie znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego). Ponadto zmodernizowane w ramach projektu pojazdy zyskały nowoczesne wyposażenie. Pasażerowie oraz personel pociągu mają do dyspozycji klimatyzowane, wyciszone wnętrza przedziałów pasażerskich. Pojazdy zostały przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Wymieniono okna, podłogi, ściany oraz fotele. Zamontowano elektroniczne rozkłady jazdy, urządzenia do udostępniania bezprzewodowego Internetu (WiFi), a także monitoring oraz gniazda zasilania sieciowego pod fotelami. Zwiększono moc układu napędowego, co umożliwia szybszą jazdę pojazdu, a tym samym skraca czas podróży. W ramach projektu zakupiono także symulator jazdy pociągiem, dzięki któremu maszyniści mogą sprawdzić swoje umiejętności w sytuacjach awaryjnych. Przyczynia się to do zwiększenia bezpieczeństwa podróży. Dofinansowanie europejskie tych inwestycji przekroczyło 224 mln zł.

Trwa budowa linii kolejowej Wieliszew-Zegrze

Trwają również prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze. Połączenie na tej trasie zostanie przywrócone po 28 latach. Mieszkańcy okolicznych rejonów zyskają dogodne połączenia do pracy, szkoły czy też w celach wypoczynkowych, nad Zalew Zegrzyński. Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 35,9 mln zł. Planowo do Zegrza będzie kursowało 30 pociągów, z częstotliwością co pół godziny w szczytach komunikacyjnych i co godzinę poza nimi. Ruch pociągów zapewni nowoczesny system sterowania. W ramach projektu przebudowana zostanie także stacja końcowa w Zegrzu. Wybudowane zostaną tam  nowoczesne perony, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podróżuj wygodnie i bądź eko – zachęcamy do korzystania z transportu kolejowego!


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-03-11
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-03-11

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content