[ic_wcag]

Aktualności

Grafika z hasłem "Termomodernizacja szkół, urzędów, ośrodków kultury" oraz zdjęciem domku z zielonym dachem .

Unia Europejska wspiera ochronę klimatu na Mazowszu – setki zmodernizowanych energetycznie budynków!

Jednym z kluczowych elementów dbałości o klimat jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Termomodernizacja nie tylko pomaga zmniejszać koszty ogrzewania, ale także ogranicza emisję szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska, co ma wpływ na zdrowie mieszkańców. W ramach programu regionalnemu udało się zmodernizować ponad 550 obiektów na terenie całego Mazowsza. Na ten cel przeznaczono ponad 413 mln zł! Zobacz, jak wiele budynków przeszło transformację energetyczną dzięki funduszom europejskim!

Działania podejmowane przez Unie Europejską przynoszą szereg korzyści dla klimatu i gospodarki, takich jak:

 • poprawa jakości powietrza;
 • mniejsza zależność od importu paliw kopalnych;
 • modernizacja polskich elektrowni;
 • zmniejszenie emisji CO2;
 • zapobieganie skutkom zmian klimatu.

– Inwestycje w termomodernizację to nie tylko wygodniejsze warunki w budynkach użyteczności publicznej, ale także realna oszczędność oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko – mówi Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. – Środki unijne mają ogromne znaczenie dla transformacji energetycznej w regionie. O ich roli będziemy mówić m.in. na rozpoczynającym się jutro Kongresie Czystego Powietrza – dodaje.

Przykłady projektów termomodernizacyjnych

Wiele mazowieckich przedszkoli, szkół, szpitali, urzędów, instytucji kultury oraz kościołów zlokalizowanych jest w budynkach niedostatecznie ocieplonych oraz ogrzewanych za pomocą nieefektywnych energetycznie urządzeń. Unia Europejska pomaga to zmienić. Każda termomodernizacja przekłada się na realne efekty dla mieszkańców danego regionu, ich komfort oraz zdrowie.

– Walka z kryzysem klimatycznym i troska o czyste powietrze to inwestycje w zdrowie i lepszą przyszłość dla naszych dzieci. Dlatego Warszawa już teraz aktywnie działa na tym polu. To nie tylko sukcesywne zazielenianie miasta, inwestycje w ekologiczny transport czy edukacja najmłodszych warszawiaków. To także konkretne działania wspierające efektywność energetyczną: instalacja paneli fotowoltaicznych na kolejnych miejskich budynkach, prace nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku czy dotacje dla mieszkańców na wymianę „kopciuchów” i montaż bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania – mówi Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Zobowiązaliśmy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć te założenia – podkreśla.

Z dofinansowań na termomodernizację skorzystały miasta i gminy z każdego subregionu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, zobacz jak wiele zyskało Mazowsze:

 • Niezwykle wszechstronny projekt termomodernizacyjny przeprowadzony został na terenie trzech powiatów: ciechanowskiego, mławskiego oraz płockiego. W efekcie udało się zmodernizować: zabytkowy zespół klasztorny w Ratowie z XVIII w.; 2 budynki Centrum Rozwoju Rodziny (zlokalizowane w Ratowie oraz w Ciechanowie); Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz 2 budynki Domu Księży Emerytów w Płocku.
 • Ponadto w Płocku zmodernizowano energetycznie aż 6 placówek oświatowych, w tym 3 miejskie przedszkola, 2 zespoły szkół oraz ośrodek szkolno-wychowawczy. Fundusze europejskie zadbały nie tylko o najmłodszych uczniów, ale także o studentów. Modernizacja energetyczna została przeprowadzona również w budynku Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.
 • gminie Myszyniec przeprowadzono kompleksową termomodernizację takich placówek, ja: Szkoła Podstawowa w Zalesiu, budynek Straży Pożarnej w Wydmusach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Białusnym Lasku, a także Gminny Budynek Administracyjny w Myszyńcu Starym. W ramach projektu wykonano m.in. instalacje odnawialnych źródeł energii w postaci gruntowych pomp ciepła, ocieplono ściany zewnętrzne, fundamentowe oraz stropy budynków. Ponadto wymieniono okna oraz zmodernizowano oświetlenie.
 • Z kolei powiat przasnyski może pochwalić się zmodernizowaną Miejską Biblioteką Publiczną, zlokalizowaną w historycznym centrum powiatowego miasta. Ponadto zakupiono niezbędne wyposażenie dla potrzeb biblioteki oraz Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Kompleksowej modernizacji poddano również zespół budynków przasnyskiego szpitala.
 • Pozytywne zmiany zaszły także w Kozienicach, gdzie zmodernizowano energetycznie budynek administracyjny Starostwa Powiatowego oraz kościół Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Krzyża. W obydwu budynkach m.in. ocieplono ściany oraz stropodach oraz dokonano modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, co znacząco zmniejszyło koszty eksploatacyjne obiektów.
 • Projekty termomodernizacyjne realizowane są także w Warszawie, gdzie udało się zmodernizować m.in. placówki na terenie dzielnic: Mokotów, Praga Południe, Targówek oraz Bielany. Termomodernizacji poddano żłobek, szkołę podstawową, 2 zespoły szkół oraz Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Poprawa stanu technicznego wymienionych budynków podniosła komfort najmłodszych oraz najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.

 


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Wytwarzający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Czas udostępnienia:
 • 2022-02-16
 • Czas wytworzenia:
 • 2022-02-16

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content