[ic_wcag]

Aktualności

Hasło "Fundusze Europejskie pomogły w utworzeniu platformy edukacyjnej Teatru Polskiego w Warszawie #FEnomenUE", a w tle scena teatralna

„W labiryncie Teatru” – Zapraszamy do odwiedzenia platformy edukacyjnej dofinansowanej przez Unię Europejską

Platforma edukacyjna „W labiryncie teatru” to wyjątkowa przestrzeń dla miłośników teatru, a także wsparcie dla uczniów i nauczycieli. Dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana udostępnił platformę wypełnioną archiwalnymi zdjęciami, plakatami, nagraniami, audiobookami, a nawet gotowymi scenariuszami lekcji wprowadzającymi w wyjątkowy świat sztuki teatralnej. I to jest właśnie #FEnomenUE. Platforma dostępna jest na stronie www.wlabiryncieteatru.pl.

 

W labiryncie teatru

Szersza dostępność i możliwość doświadczania kultury niezależnie od czasu i miejsca to cele platformy edukacyjnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Dzięki ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej powstała przestrzeń skierowana do miłośników teatru, ale też uczniów i nauczycieli. Fundusze europejskie pomogły
w przeprowadzeniu digitalizacji ponad 14 tysięcy zdjęć i innych obiektów prezentujących dokonania wielu pokoleń aktorów, scenografów, reżyserów i pracowników współtworzących teatr na przestrzeni lat. Na platformie www.wlabiryncieteatru.pl już teraz dostępne są m.in.:

 • ścieżki tematyczne poświęcone wybitnym postaciom takim jak Arnold Szyfman (pierwszy dyrektor i założyciel Teatru Polskiego), Sławomirowi Mrożkowi, Aleksandrowi Fredrze oraz Wiliamowi Szekspirowi;
 • archiwum zbiorów prezentujących działalność Teatru Polskiego (m.in.: zdjęcia, plakaty, afisze, projekty kostiumów i dekoracji);
 • nagrania spektakli, audiobooki;
 • materiały pomocnicze dla nauczycieli (np. scenariusze lekcji);
 • gra edukacyjna „Tropem Arnolda”, która odsłania kulisy powstawania przedstawień teatralnych.

 

Wyjątkowa premiera na teatralnej scenie

Uroczysta premiera platformy edukacyjnej skierowanej do mieszkańców odbyła się 5 września na scenie Teatru Polskiego. – Udostępniamy dziś wyjątkową platformę edukacyjną, w której utworzeniu pomogły fundusze z Unii Europejskiej. Jest to efekt wielu lat pracy całego Zespołu, której zwieńczeniem jest ułatwienie doświadczania teatru wszystkim zainteresowanym, w szczególności osobom które mają ograniczone możliwości odwiedzenia nas, na przykład osób z niepełnosprawnościami – powiedziała Anna Skuratowicz, Zastępca Dyrektora Naczelnego, Dyrektorka ds. Produkcji, Edukacji i Marketingu w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Takie inicjatywy jak platforma edukacyjna Teatru Polskiego czy możliwość wstępu do mazowieckich instytucji kultury za złotówkę ułatwiają dzieciom i młodzieży poznawanie dziedzictwa kulturowego i bezpośredni kontakt ze sztuką. Umożliwienie uczniom zakupu biletu do naszych instytucji kultury za złotówkę było potrzebną decyzją. Świadczy o tym duże zainteresowanie programem. Jestem przekonany, że platforma edukacyjna będzie również chętnie odwiedzana – podkreślił Ludwik Rakowski Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wskazując jednocześnie na zaangażowanie Teatru Polskiego w edukację dzieci i młodzieży (w tym również w ramach programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu” finansowanego z budżetu województwa).

Unia Europejska od lat wspiera odnowę zabytków i modernizację instytucji kultury na Mazowszu. Tylko w ostatnich latach wsparcie z programu regionalnego wyniosło prawie 200 mln zł. Dofinansowanie obejmuje również digitalizację zasobów i ich rozpowszechnianie wśród mieszkańców, czego przykładem jest unikalna platforma edukacyjna stworzona przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekracza 8 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,7 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie program regionalny Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.  Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.w zakładce Fundusze Europejskie na lata 2021-2027).

 

Gdzie szukać informacji?


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Kamil Staruch
 • Wytwarzający:
 • Kamil Staruch
 • Czas udostępnienia:
 • 2023-09-05
 • Czas wytworzenia:
 • 2023-09-05

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content