W budowie nowych PSZOK-ów na Mazowszu pomogły fundusze europejskie. Nowoczesna infrastruktura do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, ma pozytywny wpływ na koszty całego systemu gospodarowania odpadami. Dzięki realizowanym projektom, poprawie uległ system gospodarki odpadami m.in. w gminie Jadów, Potworów, Kampinos, Długosiodło, Sadowne, Myszyniec, Strachówka, Klembów, Milanówek, w Kozienicach, w gminie Stara Kornica, Jastrząb, Zatory i Sulejówek.
Jakie przeznaczenie środków europejskich?
Inwestycje polegały na pracach budowlanych, zagospodarowaniu terenu np. utwardzeniu powierzchni, wybudowaniu kanalizacji deszczowej i przyłączy elektrycznych. Wnioskodawcy kupowali pojemniki i kontenery na odpady, stawiali wiaty pod kontenery, nasadzali zieleń. PSZOK-i są monitorowane i oświetlone. Elementem projektów były także działania promocyjno- edukacyjne dla mieszkańców, np. spoty reklamowe w lokalnych mediach, konkursy na temat ochrony środowiska, plakaty. Dzięki tym działaniom zwiększyła się świadomość mieszkańców w temacie ekologii.
Przykłady projektów
- Gmina Strachówka przeprowadziła kompleksową modernizację istniejącego PSZOK-u. Punkt prowadzi selekcję 15 frakcji odpadów komunalnych, punkt napraw i odzysk rzeczy używanych. PSZOK funkcjonuje przez 5 dni w tygodniu, w tym również w soboty. Na odpady niebezpieczne wydzielona została wiata. Mieszkańcy na bieżąco pozbywają się odpadów i dzięki temu w gminie jest czyściej i ma to pozytywny wpływ na ochronę środowiska.
- Na terenie gminy Milanówek zrealizowany został projekt polegający na budowie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wykonano roboty budowlane wraz z zagospodarowaniem terenu. Na terenie PSZOK-u stoi kontener socjalno-biurowy, magazyn kontenerowy na odpady niebezpieczne, wiata z kontenerami na odpady takie jak: szkło budowlane, papier i tektura, tworzywa sztuczne, odpady metalowe, biodegradowalne, wielkogabarytowe. Punkt dysponuje także kontenerami na odpady: odzież i tekstylia, gruz betonowy, gruz ceglany, odpady ceramiczne, popioły, szkło białe i kolorowe. Teren PSZOK-u jest ogrodzony. Wagę wjeżdżających pojazdów kontroluje najazdowa waga samochodowa. Realizacja projektu ograniczyła powstawanie dzikich wysypisk, poprawiła jakość życia mieszkańców dzięki możliwości bezpłatnego oddania uciążliwych i wielkogabarytowych odpadów.
- Racjonalne gospodarowanie odpadami komunalnymi funkcjonuje również w Gminie Chorzele. Dzięki funduszom europejskim powstał punkt selektywnego zbierania odpadów w postaci wiaty, pod którą stoją kontenery i pojemniki na takie odpady, jak: baterie, akumulatory, lampy fluorescencyjne itp. Wnioskodawca wybudował plac manewrowy z kostki brukowej, ogrodził teren inwestycji, zasadził zieleń i zadbał o przyłącza do sieci zewnętrznych. Efekt ekologiczny został osiągnięty, mieszkańcy segregują odpady, środowisko jest chronione. Dodatkowo, zwiększył się w gminie poziom recyklingu i odzysku odpadów.
- Gmina Pionki również wykorzystała wsparcie unijne na budowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Wnioskodawca wykonał utwardzenie i ogrodzenie terenu, zamontował 3 bramy wjazdowe, 2 wiaty stalowe oraz wagę najazdową. Zakupiono komputer z oprogramowaniem, punkt wyposażono w odpowiednie pojemniki, kontenery, palety oraz belownicę do odpadów. Możliwość oddawania odpadów komunalnych w odpowiednim miejscu poprawiło stan środowiska w gminie oraz stworzyło możliwości ponownego ich wykorzystania.