[ic_wcag]

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Hasło WOW! To już 18 lat w Unii Europejskiej na granatowym tle z okiem i gwiazdkami symbolizującymi flagę

WOW! To już 18 lat w Unii Europejskiej – Funduszowa EWOLUCJA na Mazowszu

A gdyby tak cofnąć się w czasie o 18 lat? Co było w naszym zasięgu, a o czym dopiero marzyliśmy? I co powiedzieliby na to wszystko dzisiejsi 18-latkowie, których życie od samego początku przenikają efekty obecności Polski w Unii Europejskiej? W końcu to właśnie 18 lat temu, dokładnie 1 maja 2004 roku, rozpoczął się nowy rozdział w naszej historii – rozdział pod hasłem #eFEktUE. Od tej pory rozwój Mazowsza wsparło ponad 19 miliardów złotych, które umożliwiły realizację ponad 14 tysięcy projektów. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat dofinansowanie z programu regionalnego uzyskało aż 5,6 tysięcy projektów. Dlatego z okazji 18 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej zachęcamy do uważnego przyglądania się swojej okolicy w poszukiwaniu efektów inwestycji, z których korzystamy na co dzień.

Każdy z nas jest inny. Mamy inne potrzeby, zainteresowania, przyzwyczajenia, ale wszyscy korzystamy z tego że już od 18 lat jesteśmy częścią Unii Europejskiej – wyjątkowej wspólnoty u której podstaw leżą wolność, poszanowanie praw człowieka, równość, czy demokracja. Czym dla mnie jest Unia Europejska? Może są to nieograniczone możliwości edukacji, pracy, podróżowania i poznawania innych kultur? A może efekty unijnych inwestycji w mojej okolicy – droga, autobus, pociąg, czy ścieżka rowerowa? Odnowiona szkoła, kamienica, muzeum lub ośrodek kultury, z którego oferty korzystam w czasie wolnym? Takich przykładów jest mnóstwo. Tak jak wiele jest miejsc, w których rozwoju pomogły fundusze europejskie.

Jak zaznacza Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, dokładnie 1 maja 2022 r. mija równo 18 lat, od kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. – Rok wcześniej w referendum zdecydowaliśmy, że chcemy być członkami Unii. I dziś możemy wszyscy pogratulować sobie tej decyzji. To blisko 150 miliardów euro dla naszej gospodarki, rolnictwa, dla samorządów i instytucji. Dzięki Unii Europejskiej nastąpił awans cywilizacyjny naszego kraju. I nie chodzi tutaj tylko o pieniądze, ale też w kontekście wojny na Ukrainie wyraźnie widać, że decyzje o członkostwie najpierw w NATO, później w Unii Europejskiej miały olbrzymie znaczenie dla rozwoju, ale i bezpieczeństwa naszego kraju – dodaje Marszałek.

Efekty pomocy europejskiej widać niemalże na każdym kroku, co również podkreśla Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych –  18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej wpłynęło na rozwój Mazowsza i jakość życia każdego z nas. Dziś trudno byłoby przejechać przez województwo bez korzystania z dofinansowanych dróg, ścieżek rowerowych lub odwiedzenia miejsc, które rozwinęły swoją ofertę dzięki unijnym inwestycjom – urzędów, szkół, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, czy szpitali. Efekty pomocy z Unii Europejskiej stały się już nieodłącznym elementem naszej codzienności.

 

Fundusze Europejskie:

A to tylko niektóre przykłady tego, jak Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza już od 18 lat!

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2022-05-01
  • Czas wytworzenia:
  • 2022-05-01

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content