[ic_wcag]

Aktualności

Wsparcie z UE na doposażenie trzech stołecznych szpitali w stanowiska OIT

Dzięki decyzji zarządu województwa mazowieckiego stołeczne szpitale: Szpital Południowy, Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej oraz Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki otrzymają środki unijne na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie pacjentów zarażonych koronawirusem. Projekt otrzymał 6 mln zł wsparcia w ramach programu operacyjnego województwa mazowieckiego.

30 nowych stanowisk OIT

System ochrony zdrowia w czasie pandemii jest na granicy wydolności – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Statystyki są nieubłagane. Pod względem nowych przypadków zakażenia koronawirusem, Mazowsze każdego dnia jest na czele medialnych rankingów. Dlatego po raz kolejny przeznaczamy środki z UE na wsparcie szpitali. Tym razem dzięki unijnym funduszom do trzech stołecznych placówek trafi nowoczesna aparatura medyczna, ale też środki ochrony osobistej – dodaje wicemarszałek.

Zakupiony sprzęt i aparatura do walki z SARS-CoV-2 już trafia do trzech stołecznych szpitali. To bardzo ważny wkład w walkę o zdrowie mieszkańców nie tylko Warszawy, ale i całego Mazowsza. Liczymy, że dzięki środkom z UE łącznie uda się doposażyć ok. 30 nowych stanowisk OIT – podsumowuje wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Marcin Podsędek.

UE pomaga

Szpitale zostaną wyposażone w stacje pomp infuzyjnych, aparaty do terapii nerko-zastępczej z podgrzewaczem, łóżka OIT, kardiomonitory z odłączanym modułem, kapnografią, IBP, NIBP, EKG, ST, respiratory stacjonarne z kompresorem, ssaki akumulatorowe i elektryczne z wózkiem, a także urządzenia i systemy do biodekontaminacji. Nowoczesne stanowiska OIT to możliwość zwiększenia jakości i dostępności do terapii dla pacjentów chorych na COVID-19 – zauważa przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski.To niezwykle ważne wsparcie, zwłaszcza teraz, gdy pandemia znów przybiera na sile. To co jest istotne to fakt, że z tego sprzętu będą mogły korzystać również inne placówki. Będzie on mógł być wypożyczony tam, gdzie będzie to niezbędne dla ratowania zdrowia i życia pacjentów.

Bezpieczny personel

Celem projektu jest także stworzenie odpowiednich warunków pracy dla medyków – podkreśla przewodnicząca sejmikowej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Katarzyna Bornowska. Mówimy o takich działaniach jak np. utworzenie stanowiska lekarza w Szpitalu Bielańskim czy nowa łazienka. Personel medyczny, aby mógł nieść pomoc innym, sam musi czuć się bezpiecznie. Komfort pracy i odpowiednie wyposażenie szpitala mają temu służyć – dodaje przewodnicząca. W Szpitalu Wolskim natomiast, pojawi się kontener pielęgniarski z pokojem przygotowawczym, punktem pielęgniarskim, pomieszczeniem porządkowym oraz łazienką.

Chroniąc personel, na terenie Szpitala Bielańskiego i Szpitala Wolskiego zainstalowane zostaną kontenery medyczne służące do czasowej izolacji pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (i innymi chorobami). Kontenery pozwolą uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację pacjentów potencjalnie zakażonych oraz poprawić warunki higieniczno-sanitarne towarzyszące przyjmowaniu pacjentów do SOR. Ponadto w ramach projektu planowane są zakupy środków ochrony indywidualnej.

Tytuł projektu: Zwiększenie zdolności systemu opieki zdrowotnej na terenie m.st. Warszawy w walce z wirusem

SARS-COV-2

Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

Całkowita wartość projektu: 9 487 495,45 zł

Kwota dofinansowania: 6 000 000,00 zł

Działanie 6.3 Wsparcie ochrony zdrowia w ramach ZIT w związku z epidemią COVID-19

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Kontakt dla mediów:

Edyta Al-Tawil

Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

tel. 22 542 25 62

e-mail: media@mazowia.eu

 

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Wytwarzający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-03-11
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-03-11

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content