[ic_wcag]

Aktualności

Fundusze Europejskie pomagają i wspierają seniorów

Wspieramy seniorów dzięki Funduszom Europejskim

W Polsce przybywa seniorów, czyli osób powyżej 60 roku życia, a ponad 1/4 z nich mieszka właśnie na Mazowszu. Dane GUS pokazują, że pod koniec roku 2019, liczba osób w wieku 60 + przekroczyła 9,7 mln. Dzisiaj, z okazji Europejskiego Dnia Seniora podkreślamy, jak ważne jest zaopiekowanie się tą grupą i jak pomagają w tych działaniach fundusze europejskie.

Fundusze europejskie na opiekę senioralną

Osoby starsze borykają się z samotnością, utrudnionym dostępem do świadczeń medycznych, są także zagrożone wykluczeniem społecznym. Rewolucja demograficzna pokazuje, że osób starszych przybywa z każdym rokiem. Gdy potrzebujących jest coraz więcej, realne wsparcie oferują środki europejskie. Na Mazowszu realizowanych jest ok. 140 inicjatyw w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020, które wspierają osoby 60+. Wartość dofinansowania tych projektów to kwota przekraczająca 173,8 mln zł. Seniorom należy się szacunek, opieka, w tym medyczna, a także zapewnienie godnego życia.

Inwestycje w seniorów

Dzięki funduszom europejskim możliwy jest m.in. rozwój  usług opiekuńczych, tworzenie dziennych domów opieki medycznej, organizowanie lokalnych klubów seniora, aktywizacja społeczna i kulturalna. To realne wsparcie dla starszych mieszkańców Mazowsza.

Przykłady projektów

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek uzyskał dofinansowanie projektu, którego celem jest wsparcie osób niesamodzielnych, w tym osób starszych. Będzie to forma Dziennego Domu Opieki Medycznej przy ul. Remiszewskiej 14 w Warszawie. Obecnie trwa rekrutacja, a pacjentami DDOM-u będą mieszkańcy dzielnicy Targówek oraz Pragi Północ i Południe, Rembertowa i Białołęki. Wsparcie otrzyma ponad 100 seniorów. Pobyt w placówce wpłynie na poprawę stanu zdrowia pacjentów, zwiększy dostęp do świadczeń medycznych i ambulatoryjnych.

Kolejny projekt skierowany do 60 mieszkańców powiatu żuromińskiego z gmin: Siemiątkowo, Lubowidz, Lutocin i Bieżuń. Pomoc polega na usługach opiekuńczych i specjalistycznych prowadzonych w miejscu zamieszkania oraz w ramach Dziennego Domu Pobytu. Projekt realizuje Fundacja Leśne Zacisze – Schronisko dla osób bezdomnych. Uczestnicy korzystają m.in. z zajęć terapeutycznych, rehabilitacyjnych, sportowych, integracyjnych i rekreacyjnych. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do Domu, są dowożone. Wnioskodawca organizuje dla podopiecznych ciekawe formy aktywności artystycznej, fizycznej i intelektualnej, np. wyjścia do lasu, możliwość prowadzenia ogródka warzywnego, dostęp do gier planszowych i książek, a także dostęp do komputerów podłączonych do Internetu.

Miasto i Gmina Gąbin natomiast utworzyło Klub Seniora, który spełnia funkcję dziennych usług opiekuńczych dla 20 mieszkańców Gąbina w wieku 60+. Za przyznane dofinansowanie wnioskodawca kupił niezbędne wyposażenie np. meble, laptop, zestaw do prowadzenia zajęć online, wyposaży kuchnię oraz kupił sprzęt gimnastyczny (kije, woreczki, maty, piłki, bieżnie, fotel). Klub Seniora jest otwarty 5 dni w tygodniu. Zatrudniony fizjoterapeuta dba o rehabilitację, terapię manualną i indywidualne konsultacje z seniorami.

Uczestnicy projektu korzystają z różnych zajęć np. kulinarnych, muzycznych, komputerowych. Dodatkowo seniorzy mają zapewnione porady prawne i psychologiczne, a także spotkania ze specjalistami takimi jak np. dietetyk czy kardiolog. W Klubie Seniora funkcjonuje także wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagającego osoby starsze/ niesamodzielne. Do dyspozycji są np. rotatory rehabilitacyjne, kule ortopedyczne, balkoniki rehabilitacyjne, dwa wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, wyposażenie łazienki.

 O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2021-10-20
 • Czas wytworzenia:
 • 2021-10-20

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content