[ic_wcag]

Aktualności

Zabytkowy budynek Ratusza w Sierpcu został zmodernizowany dla mieszkańców i turystów. Pomogły Fundusze Europejskie

Ochrona jednego z najpiękniejszych zabytków Sierpca przed zniszczeniem, urządzenie nowoczesnych wnętrz ekspozycyjnych, a także dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rozszerzenie oferty kulturowo-edukacyjnej to główne cele projektu zrealizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Dzięki funduszom europejskim możliwa jest dostępność do kultury i sztuki na Mazowszu.

Sierpecki Ratusz to perełka architektoniczna z XIX wieku. Wybudowany w stylu klasycystycznym budynek przez lata pełnił role społeczno-kulturalne. Przez ponad 100 lat, swoją siedzibę mieli tutaj włodarze miasta. Później budynek został przekazany Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i doczekał się gruntownego oraz oczekiwanego przez mieszkańców remontu. Dzięki funduszom europejskim, mieszkańcy oraz turyści odwiedzający region sierpecki, mogą korzystać z ciekawych ofert kulturalnych i edukacyjnych.

 

Sierpc otwarty na sztukę

Ratusz pełni funkcje muzeum. Po remoncie placówka stała się nowoczesnym miejscem i zachęca zwiedzających odpowiednią prezentacją oraz oświetleniem eksponatów, tworząc wyjątkowy klimat wnętrz. Zwiększone możliwości wystawiennicze pozwalają na sprowadzanie do sierpeckiego ratusza wystaw z renomowanych muzeów Warszawy, Wrocławia czy Poznania.  Wnioskodawca zadbał m.in. o oświetlenie ekspozycyjne, szyny do zawieszenia eksponatów, nowoczesne podesty oraz gabloty służące do bezpiecznej i efektownej prezentacji zbiorów muzealnych. Właśnie sposób wyeksponowania zbiorów jest niezwykle istotny. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań powoduje, że miejsce jest chętnie odwiedzane. Muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku działa winda, dostosowane toalety, bezprogowy wjazd do obiektu oraz przejść pomiędzy salami, a także został zamontowany obniżony blat lady recepcyjnej.

 

Obecnie można obejrzeć wystawę pt. „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”, która przybliża talent sierpeckich twórców w takich dziedzinach sztuki jak: malarstwo, ceramika, grafika, metaloplastyka.

Więcej informacji na stronie muzeum: https://mwmskansen.pl/

 

Tytuł projektu: Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez modernizację i adaptację na cele kulturalno-edukacyjne zabytkowego budynku ratusza w Sierpcu

Beneficjent: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Całkowita wartość projektu: 3 570 807,54 zł

Kwota dofinansowania UE: 783 800,72 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
  • Udostępniający:
  • Karol Zaczyński
  • Wytwarzający:
  • Karol Zaczyński
  • Czas udostępnienia:
  • 2023-01-04
  • Czas wytworzenia:
  • 2023-01-04

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content