[ic_wcag]

Aktualności

hasło „Zrównoważony rozwój. Szansa czy ograniczenie dla rozwoju turystyki?”, a w tle smartfon z widokiem przyrody i zabudowań w oddali

Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Zrównoważony rozwój. Szansa czy ograniczenie dla rozwoju turystyki?”

Możliwość odkrywania nowych miejsc, kultur, ludzi i emocje z tym związane działają na wielu z nas jak magnes do planowania kolejnych bliższych lub dalszych wypraw. Jak natomiast zadbać o atrakcyjną ofertę turystyczną lokalnie i jak uniknąć pułapki przesadnej komercjalizacji tego co najpiękniejsze w naszej okolicy? Dlaczego nie da się planować rozwoju turystyki bez udziału samorządów, mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców? O tym rozmawiali eksperci debaty pt. „Zrównoważony rozwój. Szansa czy ograniczenie dla rozwoju turystyki?” podczas 12. Forum Rozwoju Mazowsza.

Turystyka będzie jednym z obszarów wsparcia z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. W jakim kierunku rozwijać ten obszar i dlaczego ma on tak duże znaczenie dla rozwoju gospodarki? W grudniu ubiegłego roku Rada Europy przyjęła Europejską Agendę dla Turystyki 2030. W agendzie podkreślono m.in. ogromną rolę ekosystemu turystycznego dla gospodarki unijnej, który przed pandemią generował ponad 12% wartości dodanej brutto, a także odpowiadał za ponad 15% zatrudnienia. I właśnie ten dokument stał się punktem wyjścia do debaty prowadzonej przez Dorotę Zbińkowską Dyrektora Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

W debacie udział wzięli:

 • Dr Jarosław Górski, Adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Członek Zarządu Fundacji Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc,
 • Małgorzata Szymaniuk-Kruk, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach,
 • Przemysław Cichocki, Członek Zarządu Powiatu Legionowskiego, doradca samorządowy Związku Miast Polskich,
 • Iwona Majewska, Zastępca Dyrektora Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zapraszamy do obejrzenia debaty:

 

O 12. Forum Rozwoju Mazowsza

12. Forum Rozwoju Mazowsza odbyło się w dniach 6-7 grudnia 2022 roku pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Ideę Forum wspierał również Europejski Komitet Regionów. Organizatorem wydarzenia jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Forum Rozwoju Mazowsza już po raz dwunasty stało się przestrzenią do rozmów o roli Unii Europejskiej w rozwoju regionu. Pierwszego dnia wydarzenia odbyła się inauguracja programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027”, a tym samym kolejnych możliwości jakie przyniesie członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Wydarzenie współtworzyło ponad 90 ekspertów i przeszło 40 organizacji reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Z szerokiej oferty debat, warsztatów, prezentacji i pokazów w ramach trzech stref tematycznych – Strefy Rozwoju Mazowsza, Strefy Zdrowia oraz Strefy Młodych skorzystało ponad 1,1 tys. osób na miejscu wydarzenia, a kolejne śledziły transmisję prowadzoną na żywo w internecie. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.pl.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska od lat wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 dofinansowanie projektów samorządowych, biznesowych, naukowych, społecznych oraz wspierających rozwój rynku pracy przekroczyło 8,6 mld zł. Przed nami kolejne możliwości, które przyniesie program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, a z efektów projektów skorzystają mieszkańcy województwa. Szczegółowe informacje o obecnych oraz przyszłych możliwościach pozyskania wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Uczestnicy debaty pt. „Zrównoważony rozwój. Szansa czy ograniczenie dla rozwoju turystyki?”

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Wytwarzający:
 • r.bodzioch@mazowia.eu
 • Czas udostępnienia:
 • 2023-02-16
 • Czas wytworzenia:
 • 2023-02-16

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content