[ic_wcag]

Aktualności

ZAZ Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS już od 15 lat wspiera mieszkańców z autyzmem

Unia Europejska od lat pomaga w działaniach na rzecz osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem. Tylko ze środków programu regionalnego na lata 2014-2020 dofinansowanie uzyskało ponad 850 projektów z tego zakresu, a pula wsparcia przekroczyła 760 mln zł. W tym gronie są również działania Fundacji SYNAPSIS z której inicjatywy już od 15 lat funkcjonuje Zakład Aktywności Zawodowej Pracownia Rzeczy Różnych. Jest to wyjątkowa przestrzeń, w której zatrudnienie znajdują dorosłe osoby z autyzmem. W uroczystym jubileuszu placówki wzięła udział również Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, która odpowiada za wdrażanie funduszy europejskich z programu regionalnego.

 

Tylko w ostatnich latach Fundacja SYNAPSIS otrzymała ponad 1,2 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na realizację dwóch ważnych społecznie projektów. Dzięki temu udało się zorganizować turnusy w mieszkaniu treningowym w Wilczej Górze skierowane do osób dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera, a także samotnych matek opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnością. Ich uczestnicy otrzymali wsparcie w formie m.in.: warsztatów z komunikacji, treningów samodzielności, czy zajęć prowadzonych w przestrzeni publicznej.  Fundacja wspiera również najmłodszych mieszkańców. Dzięki pomocy europejskiej udało się rozszerzyć o dodatkowe zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem ofertę zlokalizowanego w Warszawie Przedszkola SYNAPSIS.

 

Cieszę się, że dzięki pomocy z Unii Europejskiej możemy od wielu lat wspierać działania na rzecz włączenia społecznego mieszkańców Mazowsza. Tylko w obecnej perspektywie unijnej dofinansowanie uzyskało ponad 850 projektów, a wśród nich są również właśnie działania skierowane do dzieci i osób dorosłych ze spektrum autyzmu – komentuje Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Jakie możliwości przyniosą Fundusze Europejskie na lata 2021-2027?

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne możliwości, które przyniesie program regionalny „Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027” z budżetem przekraczającym 2 mld euro. Zgodnie z projektem programu przekazanym do Komisji Europejskiej jednym z obszarów wsparcia będą działania z zakresu integracji społecznej oraz rozwoju usług społecznych. Będzie to również szansa na dofinansowanie kolejnych inicjatyw w ramach Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, czy Zakładów Aktywności Zawodowej.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Oddziałów Zamiejscowych Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach).

Galeria zdjęć


Zobacz rejestr zmian
 • Udostępniający:
 • Karol Zaczyński
 • Wytwarzający:
 • Karol Zaczyński
 • Czas udostępnienia:
 • 2022-04-06
 • Czas wytworzenia:
 • 2022-04-06

Historia zmian

Obsługa JavaScriptu musi być włączona, aby móc korzystać z tej funkcji.

Skip to content